Opgravingen Wilsonsplein leveren schat aan informatie
Archeologische opgravingen aan het Wilsonsplein hebben interessante inkijkjes opgeleverd in het leven in Haarlem tussen de 15e en 19e eeuw. Met het archeologisch onderzoek zijn de sporen en vondsten gedocumenteerd en geborgen en daarmee bewaard voor het nageslacht. Het onderzoek vond plaats in opdracht van de gemeente Haarlem in verband met de aanleg van een bergbezinkbassin. Omdat de hoeveelheid interessante archeologische vondsten alle verwachtingen hebben overtroffen, hebben de werkzaamheden voor het bergbezinkbassin wat langer stilgelegen dan gepland.
Gracht onder Wilsonsplein
Op de plaats van het huidige Wilsonsplein liep rond 1560 een gracht, waarvan de kades van ingeheide houten palen en planken uitstekend geconserveerd blijken te zijn. Ook is een deel van de bestrating van de kades bewaard gebleven. De gracht moet in de 15e eeuw anders hebben gelopen dan is weergegeven op de tot nu toe oudst bekende plattegrond van de stad (uit ca 1560). In de 15e eeuw was sprake van een brede bedding en flauwe oevers. In de 16e eeuw zijn de kades aangelegd. Tussen 1575 en 1600 is de gracht volgestort met een grote hoeveelheid stadsafval. Bijzondere vondsten zijn onder meer een pijl van een kruisboog, een bord van Arabisch aardewerk en diverse (fragmenten van) kannen van steengoed met gestempelde voorstellingen. Wethouder cultuur Pieter Heiliegers: “Het is belangrijk dat we in onze historische stad zorgvuldig omgaan met ons cultureel erfgoed. Het materiaal kan belangrijke informatie geven over de bewoners van het huizenblok in de 17e en 18e eeuw. De komende periode worden de opgravingen verder geanalyseerd. In de loop van het jaar zullen de eerste resultaten gepresenteerd worden in het Archeologisch Museum Haarlem.”
Huizen, putten en huishoudelijke materialen
In het begin van de 17e eeuw is de gracht definitief gedempt en werd op deze plek een huizenblok gebouwd. Van de huizen zelf zijn enkele muurfragmenten bewaard gebleven. Achter de huizen zijn vier gemetselde waterputten en acht waterkelders gevonden. Ook is een ongewoon groot aantal van in totaal 24 beerputten aangetroffen. Een deel hiervan is van baksteen gemaakt en een deel van hergebruikte eikenhouten bier- of wijntonnen. Alle putten en kelders waren opgevuld met huishoudelijk afval, onder meer aardewerk, glaswerk, metalen voorwerpen, dierlijk slachtafval en zaden.
Planning
Op 16 januari 2012 zijn de werkzaamheden voor de bouw van het bergbezinkbassin hervat. Na de aanleg van het bassin worden het plein en de straten rondom het plein opnieuw ingericht. De komende weken wordt duidelijk wat de bijgestelde einddatum van het project zal zijn.
Categorie: Persberichten, Nieuws stadsdeel CENTRUM
Wilt u nieuwsberichten van Haarlem per e-mail ontvangen?
