HomeHaarlem A - ZFeiten en cijfersOnderzoekDigipanel Haarlem > Imago van Haarlem (2009)

Imago Haarlem: de historie heeft de toekomst

Haarlem moet zich bij het nastreven van een imago vooral op haar rijke geschiedenis richten en op haar cultuur. Dat blijkt uit een enquête waaraan ruim zeshonderd leden van het Digipanel Haarlem hebben meegewerkt. Illustratief is ook dat ze de Grote of Sint Bavo Kerk tot hét icoon van hun stad bestempelen.

Het onderzoek diende om een Werkatelier voor NieuwHaarlem voor te bereiden. Deze bijeenkomst vond op 30 juni 2009 op initiatief van burgemeester Schneiders plaats. Doel was het vaststellen van een imago waar Haarlem zich in de toekomst op moet richten.

Imago nu

De eerste vraag aan het panel ging over het huidige imago van Haarlem. Winkelstad (door 57% genoemd) komt duidelijk als nummer één uit de bus. Dat Haarlem een rijke geschiedenis heeft, bepaalt volgens vier van de tien panelleden het beeld. Vlak daarachter komen restaurants en terrasjes.

Imago voor de toekomst

De panelleden spraken zich ook uit over het gewenste imago; het beeld dat Haarlem voor de toekomst moet nastreven. Twee imago’s gaan samen op kop: ‘Stad met een rijke geschiedenis’ en ‘Cultuurstad’. Eveneens in de top-vijf: ‘winkelstad’,  ‘verkeersvriendelijke binnenstad’ en ‘monumentenstad’.

Haarlemse Iconen

Wie of wat is het icoon van Haarlem? De Grote of Sint Bavo Kerk torent dan hoog boven de andere kandidaat-iconen uit. Bijna vier van de tien panelleden zien deze kerk als beeldbepalend. Twee musea -Frans Hals en Teylers- volgen met scores van 17% en 14% op de plaatsen twee en drie.

De panelleden hebben duidelijk gesproken: de toekomst is aan de cultuur en … aan het verleden.    

Meer weten?

Lees de rapportage (PDF):